Portfolio | DABROWSKIART Grafik Komputerowy | Freelancer

Ilustracja to element graficzny, który ma za zadanie uzupełniać , wyjaśniać bądź zdobić tekst. Zastosowana bez żadnej notatki tekstowej jest pustą grafiką bez duszy i jakiekolwiek znaczenia. Ale czy na pewno tak jest? Spotykamy się z nią między innymi w artykułach prasowych, książkach, hasłach encyklopedycznych oraz we wszelkiej maści prasie. Przedstawiana jest jako odręczny rysunek bądź rysunek cyfrowy i właśnie przez tę drugą formę często mylona jest z osobną grafiką.

 

Grafika, pojedynczy rysunek czy obraz interpretują się same. Jest to zupełne przeciwieństwo ilustracji, które tłumaczone są dopiero poprzez tekst ściśle związany z obiektem graficznym. Jej pełne znaczenie jak

i historię poznajemy wraz z danym artykułem. Przykładem może być tutaj ilustrowana okładka książki. Na pierwszy rzut oka jest ona tak tajemnicza, że jej pełny przekaz poznajemy dopiero po przeczytaniu całej lektury. Natomiast dobrym przykładem grafiki może być plakat, który jako forma graficzna broni się sama i po samym wizerunku możemy stwierdzić jej sens. Wyskoczę jednak przed szereg i kontrowersyjnie stwierdzę, że dana część bądź element ilustracji może stanowić grafikę niosącą silny przekaz wizualny czy też emocjonalny.

 

Czy ma to coś wspólnego z logo?

Należy tutaj z kolei wytłumaczyć czym jest logo. To unikalna forma graficzna, symbol bądź stylizowany napis identyfikujące markę, organizację czy dane przedsiębiorstwo. Mamy XXI wiek, gdzie logo wykorzystywane jest wszędzie. Nie tylko poważne firmy oraz duże korporacje chcą być kojarzone z jedną grafiką, która zapadnie w pamięci konsumenta. Często spotykamy się dziś z organizacjami sportowymi jak i e-sportowymi, które chcą wykorzystać znak jako ten element, który skradnie pamięć użytkownika. Jednak często w ich logo znajdziemy wizerunki maskotek lub postaci komiksowych, przedstawiających daną cechę odzwierciedlającą ich charakter. Tutaj właśnie dochodzimy do momentu kiedy część ilustracji przekazuje właśnie takie emocje.  Właśnie.. skoro dany element ilustracji wywołuje w nas pewne emocje to czy nie może być identyfikacją organizacji? Grafika to sztuka, sprawmy, że sztuka może być również dobrą grafiką.

Zilustrowanie historii danej marki może jak najbardziej prowadzić do powstania logo, które w przypadku danej grupy odbiorców odniesie sukces..

 

Dawid Dąbrowski Grafik Komputerowy

Czy ilustracja może być dobrym logo?

03 września 2020
Dawid Dąbrowski Grafik Komputerowy

Copyright © 2022 DABROWSKIART All Rights Reserved.

Dawid Dąbrowski Grafik Komputerowy